taekwondo ks mistral black.jpgTaekwondo to koreańska sztuka walki, narodowy sport Korei i liczy ponad dwa tysiące lat. Taekwondo oficjalnie powstało 11 kwietnia 1955r. Twórcą taekwondo był gen. Choi Hong Hi (9 DAN). Dyscyplina ta jest uprawiana w 150 krajach. Taekwondo na świecie rozwija się głównie w dwóch odmianach:

  • International Taekwondo Federtion czyli ITF
  • World Taekwondo Federation czyli WTF

Największe różnice między taekwondo ITF a WTF są widoczne w układach formalnych i przepisach walki sportowej. W taekwondo ITF zawodnicy posiadają rękawice i ochraniacze na stopy. Można zadawać kopnięcia na tułów i głowę oraz ciasy ręczne. Wersja ta jest zbliżona do kickboxingu.

Taekwondo WTF jest wersją olimpijską. Zawodnicy mogą zadawać kopnięcia na tułów i głowę oraz ciosy ręczne tylko na tułów. W 1988r na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu i w 1992r na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie Taekwondo pojawiło się jako dyscyplina w formie pokazowej. Dopiero w 2000r od Igrzysk Olimpijskich w Sydney Taekwondo jest pełnoprawną dyscypliną olimpijską. W tej odmianie taekwondo zawodnicy posiadają specjalny ochraniacz tułowia z elektronicznymi czujnikami, który rejestruje trafienia.

Nazwę Taekwondo tworzą trzy słowa:
TAE
– stopa, uderzenie stopą
KWON – pięść, uderzenie pięścią
DO – droga, filozofia życia

Taekwondo charakteryzuje ogromna gama widowiskowych techniki nożnych, które do opanowania wymagają od trenujących gibkości, zwinności, koordynacji oraz lat ciężkich treningów.
Z racji tego, że Taekwondo i Kickboxing są zbliżone do siebie pod względem technik, walki sportowej oraz punktacji sędziowskiej dlatego można prowadzić równoległe szkolenie w tych dwóch dyscyplinach.

facebook

Następne zawody

ZAPISY DODATKOWE

2020/2021

Plakat zapisy 2020-2021.jpg

tyg
dni
godz
min
sek

Współpraca

pzkb-logo.jpgLogo Taekwondo ITF.jpg

Ciekawe strony

5 palcowAZ-COM Mistral Camp.jpg logo.jpg

 

GEBSTAR-logo-RGB-72dpi.jpg

Miasta oraz Gminy współfinansujące i wspierające działania Klubu Sportowego Mistral

dąbrowa górnicza herb.jpg

Dąbrowa Górnicza

herb_bedzin.jpg

Powiat Będziński

wojkowice herb.jpg
Wojkowice

herb psary (1).jpg
 
Gmina Psary

logo_kolor_pion_PL-01.jpg

 

                           MISTRAL SUMMER CAMP

2021

Mistral Summer Camp 2021.jpg