Taekwondo

Taekwondo to koreańska sztuka walki, narodowy sport Korei i liczy ponad dwa tysiące lat. Taekwondo oficjalnie powstało 11 kwietnia 1955r. Twórcą taekwondo był gen. Choi Hong Hi (9 DAN). Dyscyplina ta jest uprawiana w 150 krajach. Taekwondo na świecie rozwija się głównie w dwóch odmianach:

  • International Taekwondo Federtion czyli ITF
  • World Taekwondo Federation czyli WTF

Największe różnice między taekwondo ITF a WTF są widoczne w układach formalnych i przepisach walki sportowej. W taekwondo ITF zawodnicy posiadają rękawice i ochraniacze na stopy. Można zadawać kopnięcia na tułów i głowę oraz ciasy ręczne. Wersja ta jest zbliżona do kickboxingu.

Taekwondo WTF jest wersją olimpijską. Zawodnicy mogą zadawać kopnięcia na tułów i głowę oraz ciosy ręczne tylko na tułów. W 1988 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu i w 1992 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie Taekwondo pojawiło się jako dyscyplina w formie pokazowej. Dopiero w 2000 r. od Igrzysk Olimpijskich w Sydney Taekwondo jest pełnoprawną dyscypliną olimpijską. W tej odmianie taekwondo zawodnicy posiadają specjalny ochraniacz tułowia z elektronicznymi czujnikami, który rejestruje trafienia.

Nazwę Taekwondo tworzą trzy słowa:
TAE
– stopa, uderzenie stopą
KWON – pięść, uderzenie pięścią
DO – droga, filozofia życia

Taekwondo charakteryzuje ogromna gama widowiskowych techniki nożnych, które do opanowania wymagają od trenujących gibkości, zwinności, koordynacji oraz lat ciężkich treningów.
Z racji tego, że Taekwondo i Kickboxing są zbliżone do siebie pod względem technik, walki sportowej oraz punktacji sędziowskiej dlatego można prowadzić równoległe szkolenie w tych dwóch dyscyplinach.

 

Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci-160.jpg   Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci-170.jpg   Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci-163.jpg   Klub Sportowy Mistral Będzin Dąbrowa Górnicza Jaworzno Wojkowice Czeladź Sosnowiec Boks Kickboxing Taekwondo K1 sztuki walki treningi dla dzieci-172.jpg

facebook

Następne zawody

Mistrzostwa Polski w Kickboxingu

Będzin 12-14.04.2024


Mistrzostwa Polski w Kickboxingu, Będzin 12-14.04.2024 - PLAKAT A4..jpg
tyg
dni
godz
min
sek

Współpraca

logo PZKB 1.jpg

ITF Poland LOGO 1.jpg

Polski Związek Bokserski(1).jpg

Śląski Związek Bokserski w Katowicach.jpg

Ciekawe strony

5 palców.jpgCodeBlueSolutionsLogo_LightBG.jpg Mistral Camp.jpg skoweralogowektor.jpg

 

GEBSTAR-logo-RGB-72dpi.jpg AUTO CENTRUM PIK logo_kolor.jpg

azcom.jpg

Miasta oraz Gminy współfinansujące i wspierające działania Klubu Sportowego Mistral

Miasta i Gminy(1).jpg

.